X Rajd Śladami Walk Partyzanckich w Powiecie Włodawskim

Dnia 19.09.2019 r. odbyła się X edycja Rajdu Śladami Walk Partyzanckich w Powiecie Włodawskim.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej  w Wyrykach pod opieką nauczyciela historii - pana
Mariusza Czuja w atrakcyjny sposób poznawali historię, biorąc udział w X Jubileuszowym Rajdzie Śladami Walk Partyzanckich. Rajd rozpoczął się od spaceru po Włodawie wraz z kpt. Edmundem Brożkiem - uczestnikiem walk II wojny światowej i powojennych zmagań antykomunistycznego podziemia zbrojnego . O godz. 9.00 na cmentarzu wojennym we Włodawie miała miejsce zbiórka wszystkich uczestników Rajdu, gdzie młodzież wysłuchała prelekcji kpt. Edmunda Brożka i Mieczysława Tokarskiego – prezesa włodawskiego oddziału PTTK. Głos zabrał także starosta Andrzej Romańczuk, który podkreślił znaczenie edukacji historycznej, zwłaszcza w tej tak atrakcyjnej formie wycieczki. Tam także zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy. Następnie uczestnicy rajdu wyjechali do Starego Załucza pod pomnik żołnierzy AK „Nadbużanka” poległych w potyczce z oddziałami partyzantów sowieckich 12 marca 1944 r. oraz pomnik Józefa Milerta, ps. „Sęp” komendanta Obwodu Włodawa Armii Krajowej. Tam zwiedzili Muzeum PPN w Starym Załuczu oraz ścieżki edukacyjne „Żółwik” i „Spławy”, skąd przeszli do Zawadówki. Chwilę później pojechali autokarem do Urszulina, gdzie po drodze zapalili znicze na cmentarzu w Babsku – na grobach żołnierzy AK poległych w Starym Załuczu. Na koniec udali się pod pomnik żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza poległych w czasie bitwy pod Wytycznem stoczonej z oddziałami Armii Czerwonej 1 października 1939 r., gdzie na zakończenie rajdu w pobliskim Łowiszowie było ognisko z gorącymi kiełbaskami.

Dziękujemy organizatorom rajdu za możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii naszej „małej ojczyzny”, która na długo zapisze się w naszej pamięci i sercach! Tym bardziej, że po raz pierwszy byliśmy na rajdzie jako Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej!