Apel poświęcony zmarłemu podpułkownikowi Stanisławowi Pasikowskiemu

Dnia 14.12.2018r.w Szkole Podstawowej w Wyrykach odbył się apel poświęcony pamięci ppłk. Stanisława Pasikowskiego. Dożywszy 95 lat zmarł ppłk. Stanisław Pasikowski pseudonim „Tygrys” zmarł dnia 9.12.2018 r., ostatni żołnierz Lotnego Oddziału AK "Nadbużanka”.

Urodził się w Nadbużance i tu, mając 19lat, wstąpił do Armii Krajowej. Chociaż po wojnie na stałe osiedlił się w Łodzi, gdzie zalożył rodzinę i dożył swych ostatnich dni, to ziemia nadbużańska zawsze pozostała w jego sercu.

Poniższe słowa- fragment z przemówienia "Tygrysa", które wygłosił przy pomniku AK w Nadbużance zdają się oddawać najlepiej to, co chciałby przekazać potomnym - niech zatem będą jego epitafium dla społeczeństwa nadbużańskiego:

"Radość moja jest wielka, gdy powracam do moich korzeni i odwiedzam ukochaną ziemię nadbużańską. (...) Znając głęboki patriotyzm społeczeństwa ,(…) wierzę mocno i jestem przekonany, że przy tym pomniku nie zabraknie kwiatów i zniczy (...) niech to będzie hołd za wkład w odzyskanie niepodległości, do którego przyczynili się synowie ziemi nadbużańskiej (...) Niech pamięć o nich trwa i trwa!"

Apel otworzyła pani Dyrektor Marzena Trociuk, która w swoim wystąpieniu nawiązała do słów wypowiedzianych przez ppłk. Stanisława Pasikowskiego podczas nadania Szkole Podstawowej w Wyrykach odznaczenia Pro Memoria i podkreśliła rangę słów pułkownika: „Szkoła w Wyrykach zasługuje na to, żeby nosiła imię Armii Krajowej”. Społeczność szkolna od wielu lat opiekuje się miejscami pamięci narodowej na terenie gminy i kultywuje tradycje patriotyczne, organizując coroczną uroczystość poświęconą rocznicy bitwy pod Wyrykami, która miała miejsce 8 maja 1944r.

W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie Szkoły i zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli historii: pani Aliny Hulip i pana Mariusza Czuja.

Film część 1

Film część 2