Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W tym roku, 1 marca, po raz szósty w Zespole Szkół w Wyrykach obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej uroczystości na cześć „Żołnierzy Wyklętych” są wyrazem hołdu narodu dla żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia za męstwo, patriotyzm oraz walkę o niepodległość i suwerenność Polski.

Datę 1 marca wybrano nieprzypadkowo – to właśnie tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na siedmiu ostatnich przywódcach IV Zarządu Zrzeszenia i Niezawisłości.

W ramach obchodów uczniowie przygotowali plakaty prezentujące sylwetki Żołnierzy Wyklętych, które zostały zaprezentowane na korytarzach szkolnych. Społeczność szkolna w tym dniu miała możliwość uczestnictwa w projekcji filmu o Żołnierzach Niezłomnych i wysłuchania na przerwach śródlekcyjnych pieśni patriotycznych. Uczniowie gimnazjum w tym dniu zrezygnowali ze swoich codziennych, szkolnych  ubrań na rzecz mundurków, by w ten sposób zaakcentować swoją solidarność z bohaterami tych wydarzeń.

Następnym punktem szkolnych obchodów było złożenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Wyrykami z 8 V 1944r. i udanie się na powiatowe obchody święta we Włodawie. Młodzież wraz z p. Marzeną Trociuk -dyrektor szkoły i p. Kamillą Horszczaruk - nauczycielką historii uczestniczyła we mszy świętej poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych, po której nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych we Włodawie.

Dnia 2.03.2016r. w Zespole Szkół w Wyrykach odbyło się spotkanie młodzieży z Żołnierzem Niezłomnym majorem Stanisławem Pakułą, który opowiedział dzieje swojej walki z okupantem. Uczniowie z ogromną ciekawością i niedowierzaniem wysłuchali relacji bohatera minionych wydarzeń. Inicjatorem i organizatorem "żywej lekcji historii" była p. M. Trociuk dyr. szkoły.

Zespół Szkół w Wyrykach składa podziękowania p. Hannie Czelej dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrykach za udostępnienie sali widowiskowej na zorganizowanie spotkania.