Niezwykła lekcja historii

W dniu 07. 10. 2016r. uczniowie klasy II i III naszego gimnazjum pod opieką p. Wieslawy Byliny i Kamilli Horszczaruk przeżyli niezwykłą lekcję historii. Przez ponad trzy godziny uczniowie zgłębiali przerażającą, obozową rzeczywistość biorąc udział w zajęciach pt. „Świat za drutami – Majdanek i jego więźniowie w relacjach video”

Niesprzyjająca pogoda pomogła lepiej wczuć się w dramat więźniów, którym za okrycie służył tylko „pasiak”. Mokrzy, zmarznięci, wygłodniali, w drewnianych butach lub boso musieli każdego dnia stawiać czoła niełatwej codzienności życia na Majdanku. Niektórym udało się przetrwać piekło obozu poprzez nawiązane przyjaźnie czy zwykłą wyrozumiałość i życzliwość współwięźniów.

Kolejnym punktem wycieczki było kino, a w nim premiera filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. "Wołyń” rozpoczyna się cytatem z Jana Zaleskiego: „Kresowian zabito dwukrotnie. Raz przez ciosy siekierą, drugi raz przez przemilczenie, a to drugie morderstwo jest gorsze od pierwszego”. Wrażenia po obejrzeniu, tylko jedno-Wołyń" to zdecydowanie film, obok którego nie można przejść obojętnie.

Ta trudna lekcja historii pozostanie w naszych pamięciach na długo.