Warsztaty teatralne z aktorem Maciejem Czapskim

w Wyrykach gościli w swojej szkole aktora, reżysera, instruktora teatralnego

Dnia 18 listopada 2014 r. uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół
w Wyrykach gościli w swojej szkole aktora, reżysera, instruktora teatralnego
z wieloletnim doświadczeniem i kierownika artystycznego Studia Teatralnego przy Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Pana Macieja Czapskiego. Spod jego ręki wyszły w ostatnich latach znane z siedleckiej sceny „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza.

Spotkanie miało formę lekcji teatralnej na temat: „JAK RODZI SIĘ TEATR?”
i trwało 90 minut. Na początku zajęć Pani Dyrektor Marzena Trociuk bardzo serdecznie przywitała gościa, podkreślając rangę i znaczenie spotkania
z aktorem dla uczniów i całej społeczności szkolnej. Pan Maciej Czapski
w zachwycający sposób poprowadził z młodzieżą zajęcia dotyczące tajników pracy aktora i reżysera: Jak stać się aktorem? Czy aktorem może być każdy? Czy aktorstwo to praca? Kiedy przekracza się granice między prywatnością
a scenicznością?

Warsztaty z Panem Maciejem Czapskim, mającym ogromne poczucie humoru
i doskonale komunikującym się z młodymi ludźmi, uświadomiły wszystkim, jak ważna jest umiejętność wyrażania własnych emocji oraz chęć do właściwego wykorzystania swoich możliwości i predyspozycji. Młodzież w formie świetnej zabawy uczyła się otwartości, odwagi, kreatywności a także ekspresji i wyrazistości mowy oraz gestów.

Spotkanie było niezwykle ciekawym, pełnym emocji i niezapomnianych wrażeń przeżyciem. Zakończyło się złożeniem podziękowań aktorowi w formie gromkich oklasków, bukietu kwiatów i pamiątkowych publikacji o miejscowości Wyryki.

Pomysł warsztatów przeprowadzonych przez Pana M. Czapskiego zbieżny jest z ideą spektaklu teatralnego pt. „Skąpiec. Work in progress”, którego aktor jest reżyserem i twórcą. Sztukę Moliera, wystawianą na siedleckiej scenie, obejrzała młodzież Zespołu Szkół w Wyrykach w dniu 4.11.2014 r. w ramach jednodniowej wycieczki do Siedlec, w programie której była także lekcja muzealna w Muzeum Diecezjalnym i zajęcia w Parku Wodnym. Organizatorami wyjazdu były panie: Agnieszka Paśnik – nauczyciel języka polskiego, pani Alina Hulip – nauczyciel katecheta i ksiądz Jarosław Sutryk, który dodatkowo pełnił rolę przewodnika po mieście, opowiadając o jego historii i zabytkach.