Zaproszenie na uroczystość w 70. rocznicę bitwy pod Wyrykami

W dniu 8 maja 2014r. w Adampolu odbędzie się uroczystość z okazji 70. rocznicy bitwy pod Wyrykami stoczonej przez oddział Armii Krajowej z Niemcami. Organizatorami uroczystości są Starostwo Powiatowe we Włodawie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włodawie oraz Zespół Szkół w Wyrykach.

Program uroczystości:

10.00-11.00 Msza Św. W Kaplicy w Adampolu.

11.00-11.15 Przemarsz pod Pomnik Poległych w Adampolu w asyście wojskowej orkiestry garnizonowej oraz kompanii honorowej

11.15 – 12.00 Wystąpienia okolicznościowe

12.00-12.30  Program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wyrykach

12.30-12.45 Apel Poległych

12.45-13.00 Złożenie wieńców pod Pomnikiem Poległych

13.00 Zakończenie uroczystości.

O bitwie z Niemcami pod Wyrykami - Adampolem

W dniu 8 maja 1944r. w lesie koło Adampola została stoczona największa w powiecie włodawskim bitwa z Niemcami. Akcję zbrojną przeprowadziła Armia Krajowa – 7 pp Legionów Inspektoratu Chełm Obwód Włodawa pod dowództwem mjr Bolesława Flisiuka ps. „Jarema”. Żołnierzami podczas bitwy dowodził por. Stanisław Parzebudzki ps. „Mars” stojący na czele II Kompanii AK, który do pomocy wziął kilku żołnierzy z I Kompanii por. Ludwika Pałysa ps. „Ludwik”. Przewodnikiem w terenie był z-ca „Marsa” – wachmistrz Józef Dohojda ps. „Sępowicz”. Ogółem w bitwie wzięło udział 72 żołnierzy AK, z których dziewięciu zginęło, a trzech zostało rannych.

W walce polegli:

Leon Hulip ps. „Kula”, plut. Kazimierz Kotowski ps. „Kocio”, plut. Ludwik Mojsa ps. „Sęk”, Witold Pielach ps. „Kmicic”, szer. Józef Szyszko, Stanisław Tadyniewicz ps. „Twardowski”, Zbigniew Wołoszuk ps. „Zbyszek”.

Nieznane są do dziś okoliczności zaginięcia żołnierza Stefana Wójcika ps. „Piorun”

Cześć ich pamięci!