Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Dzień kredki

DZIEŃ KREDKI OBCHODZONY 22 LISTOPADA                                    

 

Jak obchodzimy Dzień Kredki?
Powszechnie wiadomo, że kredki są najlepszymi przyjaciółmi każdego dziecka - czy to malucha, czy gimnazjalisty. Wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają fantazję oraz wyobraźnię, a także kształtują wyobraźnię.
Święto to w znaczący sposób wiąże się jednak z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto zachęcać dzieci do wyrażania siebie za pomocą kolorów.

POMYSŁY NA ZABAWY W DZIEŃ KREDKI

PUDEŁKA Z KREDKAMI
Kredki, może być czasem kiedy zapoznacie dzieci z rożnymi rodzajami kredek… Najczęściej korzystamy w przedszkolu z kredek ołówkowych i świecowych, ale mamy jeszcze pastele (suche i olejne), które również wykorzystujemy w pracy z dziećmi.Na czym będzie polegała zabawa? Otóż na dywanie, albo w dużym pojemniku wymieszajcie różne rodzaje kredek. Zadaniem dzieci jest posegregowanie wszystkich kredek i włożenie ich do odpowiednich pojemników, które przygotujecie wcześniej. Pamiętajcie, że przed rozpoczęciem zabawy warto wcześniej omówić zasady, zaprezentować kredki i ich nazwy oraz do, których pojemników należy je włożyć.

STRUGANIE KREDEK
No cóż są to zawody w struganiu kredek. Czego będziecie potrzebować? Złamanej kredki dla każdego dziecka oraz temperówki. Wygrywa oczywiście dziecko, które zastruga swoją kredkę najszybciej ???? UWAGA! Nie wyrzucajcie ostrużyn z kredek przydadzą się Wam później.                           

Kredka – przyrząd do pisania i rysowania, wykonany z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału.
Według Słownika języka polskiego słowo „kredka” oznacza: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania” lub też „kolorową laseczkę z masy przypominającej wosk, służącą do rysowania i pisania”.
Kredki można podzielić na ołówkowe (w których kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki), akwarelowe, artystyczne, pastelowe i świecowe.
Kredki są często używane do rysowania i kolorowania przez dzieci i architektów. Są proste w użyciu, nietoksyczne i dostępne w szerokiej gamie barw.                       
Wśród dostępnych kolorów występuje też biała kredka. Słynne cykle rysunków białą kredką tworzył Artur Grottger. Dodatkowo biała kredka może służyć do rozjaśnienia ciemniejszych kolorów lub nadania cienia na tworzonym rysunku.                                                       

                 

Galeria